Това са сделки, подходящи за големи и за малки.
Франчайзинг е търговска сделка за предоставяне на изключителни права от корпорация (фирма), произвеждаща и предлагаща на пазара маркови продукти (стоки или услуги) с доказани качества, наричана „франчайзодател“, на самостоятелен предприемач, наричан „франчайзополучател“ за ползване на интелектуална и индустриална собственост – търговска марка, фирмени марки, защитени технологии, ноу-хау и други защитени нематериални активи.
Примери за франчайзинг
За обекти на франчайзинг
- Технологии, за които франчайзополучателят, ползвайки предоставеното оборудване, ноу-хау, търговски марки и други ще има право сам да произвежда и продава стоките;
- Търговия, за които франчайзополучателят ще има право само да разпространява стоките, произвеждани от франчайзодателя;
- Услуги, за който франчайзополучателят има право да извършва услугите на франчайзодателя.
За територия на реализация
- за една територия, при което франчайзополучателят има право на изключителен представител да извършва услугите на франчайзодателя на територията на Р. България;
- успешната реализация в България ще е предпоставка/условие за последваща експанзия на територията на ЕС и трети страни.
Споразумение за франчайзинг
Наличието на ясни условия по франчайзинг споразумението е изрично условие за правилното разработване на бизнес проекта. Преговаряйте, преговаряйте и продължавайте докато не сте наясно най-малко със следните подрабности:
Предмет и обхват на споразумението
- какви са задълженията на франчайзодателя и какво получава франчайзополучателят - не се колебайте да опишете всички подробности от водените търговски преговори
- какво обучение и техническа помощ ще бъдат предоставени
- по какъв точно начин може да се ползва търговската марка
Финансови условия на споразумението
- първоначална франчайз такса
- такса от оборота - обикновено това е месечна такса, свързани само с дистрибуция на стоки, доставяни от франчайзодателя, която най-често се определя като процент от оборота. Внимание! Преговаряйте внимателно, ако има поставени цели за достигане на определен оборот или печалба, които трябва да бъдат достигнати в течение на времето. Особено важно е да се уточни и какви допълнителни инвестиции трябва да направи франчайзодателят и в какви срокове трябва да стане това.
Ексклузивитет
Например, гарантирани изключителни права за територията на България и ограничени за някои трети страни. Ако проектът включва различни може да се разгледат въпроси като: (i) цяло в отношенията с франчайзодателя; (ii) на базата на генерално споразумение (master agreement) и отделни споразумения по обекти или (iii) на базата на отделни франчайзинг споразумения по отделни обекти.
Срок
- за колко време се сключва договорът и какво се случва след това.
- при какви условия договорът може да се поднови или да бъде прекратен предсрочно от страните.
Неустойки
Например, освен стандартните за неспазване на фирмената политика, при уронване на престижа на търговската марка и т.н. следва да се предвидят такива за неспазване на ангажиментите от страна на франчайзодателя за адекватно обучение, периодични консултации и друга търговска и техническа помощ.
Контрол и доказателства
моделът на споразумението следва да предвижда такъв механизъм, което би улеснило взаимоотношенията при бъдещи спорни моменти.
А сега е време да влезнем в подробностите, за да си отговорим на въпроса: „Какво е задължително необходимо да имате преди да подпишете сделка за франчайзинг?“. Ако надникнете в работилницата на В.А.В. Консултанти ще намерите готово решение за Вашия бизнес проект. Нашият продукт може да ви послужи и при кандидатстване за финансиране за вашия проект или ако искате да привлечете инвеститор. Но най-голяма полза от него ще имате самите вие, защото така ще знаете какво точно се стремите да постигнете и какъв ресурс ви е нужен за това.
Направете си добре сметките – най-лесният начин пазарът да ви изхвърли е да не сте осигурили достатъчно финансиране.
В работилницата на V.A.V Consultants
Финансов план - принципи за оценка на бъдещите финансови показатели при франчайзинг
- Финансовия план ще преведе бизнес идеята и целите на предприемаческия проект в конкретни и измерими цели. Той ясно ще определя това, което е свързано с успешния резултат на отделните обекти на франчайзинг и проекта като цяло. Планът няма да е само прогноза; той ще предполага ангажимент за извършване на целенасочени резултати и ще установява основните етапи за измерване на напредъка.
- Финансовият план ще предоставя изключително важен инструмент за обратна връзка и контрол. Отклонения от прогнозите ще осигури ранно предупреждение за проблеми при бъдещото развитие на отделните обекти и проекта като цяло. И когато се появят разлики, планът може да осигури рамка за определяне на финансовото въздействие и възможностите за различни коригиращи действия.
- Финансовият план ще може да предвиждат проблемите. Например, ако бърз растеж създава недостиг на пари в брой и това се дължи на инвестиции във вземания и инвентар, прогнозата трябва да покаже това. Ако прогнозите за следваща година зависят от някои постижения през текущата година, предположенията трябва да формулират това.
……………………………………………………………. ако това наистина представлява интерес за вас,
За да прочетете още, моля
влезте с потребителско име и парола. Ако още не сте регистриран, направете го
тук.